VSDISPLAY 3.5inch VS035SD1 800X600 LCD Screen with VGA Board Controller
★★★★★ 4.9 90 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.luxvistajewelry.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
LCD Controller Board: VGA LCD Board Work for LVDS Interface LCD Screen Input Power Adapter: 12Vdc More than 2A. Come In Standby Model When Not Input Signal Standby Model <1W Video Input: VGA OSD: Brightness Contrast Auto Language And So On Language: English French German Spanish Italian And So On Board Size: 107mm x 52mm x 18mm 3.5" VS035SD1 800X600 LCD Screen: Display Mode TN, Normally White, Transmissive Resolution 800RGB)×600 Outline Size 84.03 × 65.24×3 (H×V×D) Display Area 71.28 × 53.46 (H×V) Brightness 400 cd/m² (Typ.) Contrast Ratio 600:1 (Typ.) (TM) Viewing Angle 50/65/65/65 (Typ.)(CR≥10) [Left / Right / Up / Down] Signal Interface TTL (1 ch, 6-bit) , FPC , 50 pins Backlight WLED Input Voltage 3.3V (Typ.) Packing list : 1× VGA LCD Controller Board RT2270C-A 1× 3.5inch VS035SD1 800X600 LCD Screen 1× Converter Board VS-TCON50-V1 1× LVDS Cable 1× Keyboard With Cable
  • 3.5" 800X600 LCD Screen VS035SD1,Signal Interface TTL (1 ch, 6-bit) , FPC , 50 pins. Backlight WLED
  • VGA LCD Board Work for LVDS Interface LCD Screen
  • Input Power Adapter: 12Vdc More than 2A. Come In Standby Model When Not Input Signal Standby Model <1W
  • 1× VGA LCD Controller Board RT2270C-A 1× 3.5inch VS035SD1 800X600 LCD Screen 1× Converter Board VS-TCON50-V1 1× LVDS Cable 1× Keyboard With Cable
UPC 601285637952
Brand VSDISPLAY
Resolution SVGA
Screen Size 3.5 Inches
Display Type LCD
Manufacturer VSDISPLAY
Model Number 3.5”800x600 LCD+controller
Mounting Type Wall Mount
Screen Finish Glossy
Viewing Angle 180 Degrees
Has Color Screen No
Native Resolution 800 x 600
Display Technology LCD
Hardware Connectivity Unknown
Item Dimensions D x W x H 0.71"D x 4.21"W x 2.05"H
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
90 ratings | 37 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (80)
4 stars
1% (1)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (9)