Gator Cases GP-TRAP-3614-16 Drum Set Case
★★★★★ 4.7 62 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.luxvistajewelry.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Gator Cases Protector series percussion hardware trap case is built tough to withstand the needs of a touring drummer. The Gator Cases GP-TRAP-3614-16 features a removable carpet lined top tray to hold and protect cymbal stands and other drum hardware. The bottom interior of the case is also carpet lined for added protection against scratches to the hardware. The Gator Cases drum hardware trap case also features a molded lid that allows stacking to save space during transport and storage. The GP-TRAP-3614-16 is made in the U.S. and includes blue recessed wheels to make transport easy, six spring loaded, rubber gripped handles, and heavy-duty quick release buckles to secure the lid during transport and storage. The bottom of the drum hardware trap case includes rubber feet for stabilization as well as built in skid bars for pulling up stairs. The GP-TRAP-3614-16 drum hardware trap case interior dimensions of the main compartment are Interior Length: 36" Interior Width: 14" Interior Height: 16" The interior top tray is Interior Length: 33" Interior Width: 11" Interior Height: 4" and fits popular models of drums and drum hardware such as Pearl, Drum Workshop, Yamaha, Ludwig, Tama, Pacific Drums, Gibraltar, Drum, Crush, LP, and many other drum and percussion manufacturers. Gator Cases is known for manufacturing innovative products designed to protect! We offer products with a wide range of available sizes, materials, and protection levels, for all types of instruments and gear including Frameworks stands, Rackworks install racks and accessories, and Protector drum cases. It isn't hard to find a great reason why Gator should be the brand you trust to protect your equipment for life!
  • Deluxe Rotationally Molded Case for Drum Hardware and Accessories
  • Carpet lined interior prevents hardware from scratches during transport
  • Heavy-duty web straps with quick release buckles secure the lid
UPC 716408534350
Color Black
Pattern Solid
Brand Name Gator
Strap Type Shoulder
Style Name Utilitarian
Unit Count 1 Count
Wheel Type Rubber
Handle Type Web Handle
Item Weight 41.1 Pounds
Closure Type Buckle
Manufacturer Gator Cases
Material Type Rubber
Number of wheels 6
Included Components Gator Cases Drum Hardware Trap Case
Number of Compartments 1
Item Dimensions L x W x H 36"L x 14"W x 16"H
Manufacturer Warranty Description 2-Year Warranty
Global Trade Identification Number 00716408534350
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.7 out of 5
★★★★★
62 ratings | 25 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
86% (53)
4 stars
2% (1)
3 stars
1% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (6)